Innovation Explorer, единственият в България форум, посветен изцяло на иновациите, се проведе за втори път през февруари 2016. Докато от предишното издание си тръгнах с практични рецепти, които „разглобяваха“ механизмите за иновации на техните съставни части и ни показаха как да ги приложим на практика, този път избрах да чуя онези лектори, които показваха вдъхновяващи примери за най-различни иновативни неща.
Тъй като работният ми ден обикновено започва със събуждане към 10:00 и продължава до малките часове, ми е доста трудно да стана навреме дори и за най-интересното събитие. И този път лекото ми успиване и закъснение не беше изключение. 🙂 Първият лектор, когото успях да хвана, и то не от самото начало, беше Nir Refuah. Той разказа за няколко креативни рекламни кампании от региона на Източна Европа, реализирани без много средства, но с голям ефект.
- В Румъния KFC пародира богатите Instagram фукльовци в кампания, насочена към младежи и рекламираща евтино меню с пиле и гарнитура. Кампанията разчита на раздразнението, което парадиращите с луксозни коли и ваканции създават у младежите с по-ниски доходи и ги обединява срещу „общия враг“. Те започват да имитират позьори, качили свои снимки с хаштаг #richkidsofinstagram, като се снимат с пилешко вместо с гурме храна или с котки вместо с лъвове като част от кампанията и тя бързо става viral.
- The Banner Duet постига нещо почти немислимо в днешно време: успява да накара хората да кликват върху банери. 🙂 Предлагам да гледате видеото, което представя кампанията доста по-добре, отколкото аз бих разказала за нея.
- www.dontpanicman.ro също е насочен към румънските младежи и прави едно просто, но гениално нещо: проверява дали основните социални мрежи, популярни в Румъния, работят. Ако засече, че някоя от тях е „паднала“, ви дава код за безплатно KFC меню, което да изядете с приятел, вместо да скучаете поради липсата на достъп до Facebook или Instagram.
- Кампанията Bucharest, not Budapest е подета от румънската марка шоколади ROM и е вдъхновена от постоянните обърквания на множество звезди и спортисти, които очевидно не познават Източна Европа – като например Лени Кравиц, който от сцената на свой концерт в Букурещ поздравил „феновете в Будапеща“. Като част от кампанията се разпростаняват разнообразни забавни видеоклипове и забавни истории за често срещаната грешка. Създадена е и добавка за Chrome и Firefox, която следи всички сайтове, които отваряте и навсякъде, където срещне „Bucharest“, добавя текста „not Budapest“. 🙂
Основният съвет на Nir за ефективни кампании с нисък бюджет беше: намерете местен проблем и измислете креативно и забавно решение. Това е било достатъчно за кампаниите от горните примери да наберат популярност.
Jurgen Benning даде ценни съвети на малките компании относно защитата на интелектуалната собственост върху идеите им и сподели как Intel насърчава иновациите в екипа.
- По първата точка основният съвет на Jurgen беше да се използва търговска тайна, а не патент, ако искаме да защитим своя идея. Основната причина е, че за да бъде защитен един патент, той трябва да се опише и описанието му да бъде оповестено публично, като така идеята, стояща зад него, става достояние на всеки. Разбира се, ако някой я открадне, можете да го съдите за нарушение на патента, но съдебната битка ще отнеме прекалено много време и средства, за да бъде спечелена от малка фирма. Търговската тайна защитава идеите, като позволява те да не бъдат разкривани, което може да се окаже по-важното за нас.
- По втората точка, Jurgen разказа, че Intel има програма за насърчаване на идеи, която включва изплащане на малка сума на всеки инженер, който сподели своя идея с ръководството на компанията. То периодично отсява интересните идеи и провежда интервюта с техните автори, на които се обсъждат подробностите и се взима решение дали дадената идея ще се превърне в нов продукт или услуга.
Kim Wylie разказа как Google възприема иновациите и как се грижи за това те да процъфтяват в компанията. Тя даде пет съвета за изграждане на екип от иноватори и на компания, в която иновациите се случват лесно:
- Наемайте хора, които пасват на културата на организацията. Уменията се научават и усъвършенстват, но начинът на мислене, поведение и подход към работата е трудно или дори невъзможно да се промени.
- Фокусирайте се върху потребителя. Винаги мислете за хората, които ще ползват вашия продукт (или услуга): колко удобен, лесен, разбираем, достъпен и необходим е той за тях? Вие познавате продукта си добре и го харесвате, защото си е ваш, но за потребителите той е непознат и трябва да сте сигурни, че могат да го разберат и харесат.
- Бъдете открити по подразбиране. Ако се колебаете дали да оповестите нещо или да го скриете, по-добре е да не го криете. Не прекалявайте с поверителността на информацията просто защото можете и да не я споделяте.
- Насърчавайте идването на нови идеи отвсякъде. Не пренебрегвайте никоя дреболия – понякога най-добрите идеи изглеждат глупави в началото или ги предлагат служители, които се занимават с нещо съвсем различно и на пръв поглед не са компетентни в областта на своето хрумване. Не го отхвърляйте веднага само заради това.
- Пускайте нови продукти и услуги бързо и ги тествайте максимално скоро, след като ги измислите. Проследявайте кое работи и кое не и бързо се отървавайте от нещата, които не са се получили, за да си освободите време и ресурси за следващи експерименти.
Коста Йорданов припомни ценни за всеки startup уроци:
- Най-добрата позиция за един startup е между вече установените, познати типове услуги и изцяло иновативните идеи. Например, Uber взима позната идея (поръчване на кола с шофьор) и добавя удобството на директната връзка между шофьор и клиент чрез мобилно приложение.
- Повечето големи корпорации са прекалено бавни, когато внедряват иновации или реагират на тях, когато се появят. Възползвайте се от това.
- Тествайте възможно най-рано, с възможно най-базова версия на minimum viable product и прилагайте наученото веднага.
Остатъка от времето си прекарах с екипа на Pixar. Освен Антъни Христов, който тази година имаше workshop, в България дойде и Philip Floetotto, старши софтуерен инженер в компанията. Той говори за софтуера, който в Pixar използват за управление на работните процеси, като наблегна на логиката, която стои зад него. В основата й е принципът никога да не се прекъсва текущият мисловен процес на потребителя и софтуерът да се вписва плавно в работния процес на всеки, който го използва, независимо дали е аниматор или счетоводител.
След обедната почивка отново имах шанс да поговоря с Филип, както и с Антъни на водения от него workshop, който продължи до края на деня. Той беше по-скоро дискусия, по време на която двамата споделиха своя опит със стимулирането на хората в Pixar да измислят нови и необичайни неща и разказаха някои забавни истории от своя работен процес. И в тази дискусия отново се открои нещо, което ми изглежда като правило за Pixar: да се работи винаги с мисъл и грижа за хората, които създават иновативния продукт (в случая – филмите), така че те да се чувстват комфортно на работното си място и да творят, необезпокоявани от несъществени проблеми.
За втора поредна година Innovation Starter Box създадоха събитие със страхотни лектори и стимулираща въображението програма. Като общо послание от събитието, нека не забравяме, че иновациите и добрите идеи са навсякъде около нас, да ги прилагаме възможно най-добре и да се наслаждаваме на този процес.
Pingback: София става супер благодарение на Sofia Municipality Innovation Hackathon 2016 - Сайтът на Силвина