[fusion_builder_container hundred_percent=“yes“ overflow=“visible“][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=“1_1″ background_position=“left top“ background_color=““ border_size=““ border_color=““ border_style=“solid“ spacing=“yes“ background_image=““ background_repeat=“no-repeat“ padding=““ margin_top=“0px“ margin_bottom=“0px“ class=““ id=““ animation_type=““ animation_speed=“0.3″ animation_direction=“left“ hide_on_mobile=“no“ center_content=“no“ min_height=“none“]
От известно време и аз съм горд собственик на EEEPC на Asus – по-точно, на модела 4G Surf. Исках да е малък, лек, евтин, бял и нямах нужда от уеб камера, затова се спрях на този модел. Отлично замества големите си събратя при офис работата и сърфирането в интернет. Малката клавиатура иска известно време, докато привикнете към нея – аз след около 2-3 часа писане свикнах да не улучвам съседните на желаните от мен клавиши, както и с това, че интервалът се натиска по средата, иначе не сработва. Като обобщение: горещо го препоръчвам на всеки, на когото е омръзнало от мъкнене на тежък лаптоп, само за да влиза в интернет и да работи с офис приложения.
При покупката на EEEPC от магазина в офиса на „Мост“ имах възможност допълнително да се позабавлявам. Първо, когато помолих да ми го извадят от витрината, за да го разгледам, ме предупредиха, че е с Linux, сякаш това е някакъв минус. Уверих ги, че за мен е предимство. Стартирах го, но установих, че макар клавиатурата да беше надписана по БДС (стандартът, по който пиша на кирилица – не ползвам фонетика), в операционната система не е предвиден начин да се превключва между кирилица и латиница. Продавачът ми отговори, че не разбира от Linux, но ще повика свой колега, който да обясни как става. Колегата беше убеден, че ако натисна Alt+Shift, работата ще стане, но не би. Последва обаждане до приятел на продавача, но се оказа, че той, цитирам, „намазал“ Windows още при изваждането на EEEPC-то от опаковката, в която го е купил. Следващото обаждане беше по развален телефон, т.е. аз обяснявах чрез продавача на трето лице (с което той говореше по телефона), че лаптопът е с модифициран Xandros – не особено лека задача, като се има предвид, че посредникът не знаеше какво е дистрибуция – и какво искам да направя с него. Отново удар на камък – човекът не беше работил нито с EEEPC, нито с Xandros и не се нае да дава съвет. Беше повикан и „колегата от сервиза за лаптопи – няма начин той да не знае“. Е, не знаеше. В крайна сметка купих EEEPC-то с мисълта, че вероятно ще се наложи да му инсталирам различна дистрибуция. Оказа се, че кирилизацията на фабричната му операционна система не само става за минути, а и необходимият за това файл се намира на… сървър на „Most Computers“!
„Мост“, признавам ви, че ми продадохте качествен продукт, с който нямам проблеми и всички в магазина бяха много любезни и услужливи, но бива ли да се правят такива пропуски в обучението на персонала? EEEPC е достатъчно интересен продукт, за да си струва хората ви да бъдат запознати поне в основни линии с него, и то всички, а не само някой ентусиаст (който, за сметка на това, е свършил добра работа, като е направил този файл за кирилизация).
Като съм започнала с препоръките, няма да е зле у нас да се появят и аксесоари за EEEPC и особено чанти. Вече месец безуспешно търся да си купя такава от български магазин или от онлайн такъв, при който цената на доставка до България да не е 2-3 пъти колкото цената на самата чанта. Приемам насоки от всеки, който знае къде да си намеря такава чанта и благодаря предварително на всеки, който би ми оставил коментар по въпроса.[/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Most дори не внасят 2G моделите. Мисля в тяхните представи тези машини за за „намазване“ с Windows.
Щом ги влече… но лично аз не бих причинила нещо подобно на Windows на горките EEEPC мъничета.
Много добра покупка – честито! Що не разкараш Ксандроса и не му сложиш Ееебунту http://www.eeebuntu.org/ ?
Благодаря. 🙂
Не знаех за тази дистрибуция, но когато ми остане свободно време, ще я разгледам и ако ми допадне повече от сегашната, така че да мина на нея, ще споделя впечатления.
Аз ползвам само, че модела с камера повече от 8 месеца и съм много доволен. За човек който има опит с PDA, този си е направо гигант! Има много предимства, харда му е много бърз и показва завидна производителност, дори за тези показатели /процесор/. Смених му паметта с 1 gb, но само ADATA, защото се представя най-добре на нискоенергийните нива. Опитвал съм с Kingsom и PQI, но увисва барзо. Сложих му бърза флаш 8 gb и ми върши чудесна работа, вече! Пропуснах да кажа, че работя с ХР… А относно харда… Много потребители не разбират от такива неща… SSD е ново поколение дискове и не се притесняваш, че ако го изпуснеш ще му замине диска, а е и са пъти по-бързи, а аз не качвам много мултимедия на него така че всичко е ок!
В коментара си описал много от причините, поради които и на мен EEEPC ми харесва. Любопитно ми е само не си ли губиш гаранцията, ако му смениш или добавиш памет? Сам ли го направи или в сервиз?
След година и полвина ползване на моето 1000H не съм имал само един проблем и той се реши много бързо в гаранционния сервиз – единия говорител беше спрял да работи, но го оправиха за няколко дена.
Аз все още чакам да се появи проблем при моето, но няма и няма… 🙂 Работи перфектно.